neděle 20. srpna 2017

KONEC JEDNOHO KLIŠÉ



Není žádným tajemstvím, že naše děti, výjimečné a neobyčejné, mají šestý smysl. Co to ale přesně znamená?

Dokážou cítit, že je někde něco zlého. Už se nám stalo, že jsme museli opustit místo, kde jsme měli zůstat týden. Po dvou dnech jsme jeli domů. Náš syn chodil kolem domu, nakukoval za roh s očividným strachem. Nebylo to v noci, ale za bílého dne. Díval se do prázdna, a přesto bylo zjevné, že něco vidí. Nebo přinejmenším cítí a vnímá.  Choval se nestandardně, nehrál si, nemluvil, málo pil a jedl. Před pár dny se nám zase stalo, že na určitém úseku procházky, kde jsme doposud nebyli, se choval velmi zvláštně. V jednom bodě sklonil hlavu k hrudníku a nehodlal ji zvednout. Jako v transu ušel dvacet metrů, kde tiše řekl „Půjdeme domů.“ Tady je potřeba zmínit, že to bylo u železničního přejezdu, které tak miluje! Nedokázali jsme ho přesvědčit, aby se na nás podíval a mluvil s námi. Prostě šel, hlavu dolů, z jedné strany svíral ruku mou a z druhé manželovu a podivně vystrašeně coural s bradou na hrudi. Jakmile jsme po těch dvaceti metrech cestou zpět znovu zabočili mezi domy a k městu, najednou byl ve vteřině zpět. Zvednul hlavu, začal poskakovat a zpívat si. Co tam asi předtím viděl, co my ne??

Tyto děti si také dokážou si držet odstup od falešných lidí. Vždycky jsme věděli, že když Kubíkovi někdo „nezavoní“, nemá u něj šanci. Když mu nesedne napoprvé, nemůže se stát, že ho jakkoli osloví později. Několik takových lidí už bylo. Zpětně vidím, že to mohlo být tím, jací byli… falešní nebo vypočítaví… něco na tom zkrátka je.

A hlavně, hlavně jsou extrémně citově napojení na své nejbližší. Je to paradox, jelikož jedním z běžných klišé je právě to, že nedokážou nic cítit...,že nemají emoce....takový nesmysl! Uplynulých čtrnáct dní bylo pro mě těžkých. Z určité části jako následek náročné dovolené, z jiné zas jako nával psychického vyčerpání. Synkův propad mě tížil a všechno možné nakonec vedlo k tomu, že ani mezi mnou a mužem to nebylo v pořádku. Dva týdny trvalo tohle bezčasí a pak se staly dvě věci.

Nejprve mi došlo, co mi mělo dojít už po pár dnech. Přece to dávno vím, jak je Kubík citlivý. Musí to vnímat! Musí vnímat, že na sebe s mužem občas vrčíme. Začalo mi svítat, jak velký vliv to může mít.

Den nato jsem Kubíka vzala po pár měsících na nové měření organismu a další detoxikační kůru. Co z toho vyšlo? V těle měl extrémní množství stresu, úzkosti a nakumulovaného vzteku. Všechno se emočnímu napětí doma určitě přičítat nedá, ale zároveň je potřeba si uvědomit, jak citlivý náš syn je. 

Ještě ten večer jsme s mužem mluvili a mluvili a těch čtrnáct dní ze sebe setřásli. Jakkoli mi to bylo líto, že to bylo tak dlouhé, dřív to prostě nešlo. 

Nestal se zázrak. Není to tak, že od dalšího dne byl Kuba zase úplně medový. Je zřejmé, že určitý vztek a frustrace v něm stále je a díky detoxikačním preparátům jde právě teď z těla ven. Ale extrémní podrážděnost, řada afektů a konfliktů je prostě pryč. Nastalo viditelné zlepšení a Kubík se zase mnohem více směje. 

Na tento příspěvek muselo uplynout tolik času...a není pro mě běžný. Je mi mírně proti srsti troubit do světa, že jsme s mužem měli problémy. Vždycky je to soukromá věc. Ale píšu to tu, protože může být řada rodičů, kteří si to neuvědomí. A taky proto, aby lidé věděli zase trochu víc o dětech, které se vymykají našim běžným měřítkům. A protože je potřeba ukázat, že ta pitomá klišé nejsou pravda.

Autisti MAJÍ emoce. Jen s nimi pracují docela jinak. A ještě častěji si s nimi nevědí rady a nerozumí jim. Jinak by náš syn prostě přišel a řekl „Mami, tati, už toho nechte...“


Žádné komentáře:

Okomentovat