pondělí 19. března 2018

CO DOKÁŽE DOMOV


Asi každý to tak má, že čas od času se mu připomenou staré rány. Takové, které už nijak nepálí, ale docela zahojené nejsou. Bylo potřeba to prostě zalepit a jít dál. A pak přijde moment, kdy to pod náplastí nějak nedrží, jak by mělo.

Dnes se přihodilo, že jsem se svou mámou rozebírala, proč vlastně nemáme další dítě. Jak velké bylo riziko, proč jsme se neodvážili ho mít, co to vlastně všechno v našem životě znamená. Bylo to nečekané, ale zároveň hezky nečekaně upřímné mateřské rozmlouvání. Když mi došlo, že k rozhodnutí tuto kapitolu už uzavřít jednou provždy došlo před asi třemi lety, překvapilo mě to. To už je tři roky?? A přesto to může ještě pořádně píchnout, uvnitř, u srdce. 

Jenže život jde dál a tak to prostě máme. Žijeme bez velkých plánů, snažíme se žít s radostí, i když přijdou horší dny. Někde jsem četla, jak zásadní podíl na zlepšení dítěte mají rodiče. Že se třeba dítě zlepší a oni to přisuzují té či oné terapii, ale nenapadne je, že dítě reaguje na něco docela jiného....že rodiče se vnitřně uklidní a vnesou domů klid a harmonii, jelikož věří v úspěch terapie a mají dobrý pocit, že NĚCO dělají/udělali. A pak bum – skokový pokrok jak hrom! A říkají si, jééé to ta terapie!! A přitom to tak být vůbec nemusí. Bezpečí, které přinášíme našim nejistým dětem, klid a místa pro relaxaci (tolik potřebné bunkry, úkryty), bezpodmínečná láska, to všechno se může spojit a za příznivé konstelace působit ty krásné, drobné magické zázraky. Jako třeba když vaše dítě ochutná nové jídlo. Podívá se vám do očí. Zahraje si funkčním způsobem. Řekne první slovo. Zvládne pobyt v cizím prostředí. Třeba. 

Po přečtení toho článku jsem si uvědomila, jak skvělá myšlenka to je. A že se zakládá na pravdě. Už třetí měsíc mám velkou radost, že se mi daří sama sebe jaksi zklidňovat..zpomalovat..dodávat si energii. Vše v souladu s vyhlášeným Rokem duševní hygieny:-)  Jedním z pomocníků je jóga. Jóga je prostě skvělá. Skoro mě díky ní nebolí záda, není to tak extrémní dřina (aspoň zatím) a baví mě právě proto, že při cvičení úplně cítím, jak do mě vplouvá klid, trpělivost, mír. Naprosto strategicky cvičím často před tím, než jdu pro synka do školy. Ke škole přicházím ve stavu zenového klidu a žádný afekt mě nerozhodí. Ano, je mi líto, když k němu dojde, ale nervy neztrácím. Překvapivě úspěšně odvádím synka z krize a zachovávám klid a určitou nekompromisnost, která je v takových situacích výchovně na místě. KLID je naprosto zásadní pojem. Velmi pomáhá!

A tak jedu v józe. Docházím i tak daleko, že si k ní občas zapálím vonnou svíčku. Žádný šílený jogín ze mě určitě nebude, ale už vím, jak mi pomáhá, a hlavně, nemusím se do ní nutit (jako prakticky do jakéhokoliv jiného cvičení). A včera jsem k ní dostala ještě emocionální bonus. Syn mě viděl cvičit, odložil iPad, vyzul papučky a ponožky jako máma a opakoval po mně. Strašně se u toho smál - dlouho jsem neviděla něco tak roztomilého! A tak se mnou dělal střechu a kočku a bůhvíco ještě a zakončil to svým „Ominóóó!!“ (=obejmout). Tohle je velká odměna. Tohle je ne drobný, ale obří magický zázrak. Sdílení, city, nápodoba, šťastné oči. Láskyplný vztah. Nedá se to popsat slovy. Na té teorii o vlivu rodičů a domova vážně něco bude.


Žádné komentáře:

Okomentovat