pátek 31. března 2017

SKEPSE ŘÍZNUTÁ NADĚJÍ



Odměnou za týdenní trápení s angínou, kdy jsem většinu času ležela jako placka, neschopná ničeho, mi byl dnešní výlet na konferenci o autismu a inkluzi. Už loni jsem měla jet a nemohla. Letos to vyšlo, natěsno, ale vyšlo.

Příspěvky přednášejících byly různé. Některé silně akademické (rozuměj teoretické), další velmi praktické a pak taky řeči čísel, systému, vyhlášek, takže tak trochu nezáživné. Společným jmenovatelem všech byla do určité míry skepse. Skepse ohledně ne/možného pokroku dětí, skepse ve vztahu k prostředí ve školách, skepse týkající se proškolenosti odborníků, lékařů... Zaznělo tam, že se dá s dětmi s PAS udělat určitý pokrok. V raných letech dokonce velký. A pak taky to, že jsou klienti, kteří jsou na tom rok po roce stejně. Nula progres. Že inkluze může končit izolovanou výukou, že spousta klientů může trávit měsíce po psychiatrických ústavech.

A přesto z toho všeho nemám špatný pocit. Všichni (vlastně upřímně – až na jednoho) přednášející prokazovali úžasný smysl pro humor a schopnost skutečnosti jejich denní práce s tak náročnými dětmi-klienty přejít s tak okouzlujícím cynismem, kterým se pyšní pár auti-rodičů, co znám. Jak ti rodiče, tak ti odborníci se odmítají hroutit. A humor pomáhá.

Ale nebyl to jen humor, co povzbudil. Znovu se mluvilo o skokovém vývoji. Že dlouho dlouho nepřichází nic, a pak najednou BUM a dítě poskočí v podstatě ze dne na den v obrovském rozsahu svých dovedností a znalostí. A třeba že se tohle může často stát při dospívání. Úplně primitivně – pro partnera se daný klient doslova rozkrájí a je schopen všeho, co do něj už pěkných pár let neúspěšně vtloukali rodiče nebo terapeuti.

Náš syn je toho důkazem. Tedy zatím zamilovaný není, pokud vím, ale skokový vývoj se zase ukazuje. Už jsem to tu psala a stále to platí. Je až pravidlem, že nás dlouho „dusí“ a nic se neděje, a pak přichází neskutečný pokrok. Vlastně nám to dokazuje právě v těchto dnech. Nebylo to s ním poslední dobou moc jednoduché. Ale uplynulých pár dní docela slušně otáčí karty. Slyším Kubu říkat tolik nových slov, nových tvarů, spojení, krátkých vět. Je to úžasné! Jako by právě dostal odvahu všechno to, co vnímal kolem sebe, říkat nahlas. Dva příklady:

Já: Kubo, dáš si párek?
Kuba: Párek, dones mi!

Muž: Kubo, maminka už dneska řídila, tak teď budu řídit já.
Kuba: Ne, maminka bude řídit! (ta gramatika!!!!)

Je nutné dodat, že nové věty jsou samozřejmě hodně motivačně vystavěné – neboli týkají se nějak toho, co Kubu baví. A ano, žijeme i s echoláliemi. Ale stejně. Ten posun je obrovský. I výslovnost jde dopředu.

Ale zpět ke konferenci. I přes všechnu tu skepsi jsem si odnesla pocit, že všechno může jít. Že to je teda velká dřina (což už dávno víme), že jako rodiče to mít lehké nikdy nebudeme, ale že se může stát leccos. Že možná ta dřina je jen přidružený pomocník, a že to nejvíc, co funguje, je vnitřní motor dítěte. Že nás může hodně překvapit. Ruku v ruce s vědomím, že to taky jít nahoru nemusí. V podstatě je to o limitech daného dítěte. A každé je má někde jinde. Můžeme lecčemu pomoct - my rodiče, pak škola, odborníci, ale taky to občas nemusí být k ničemu. 

A přesto z toho nejsem smutná. Pro mě zůstává podstatné vědomí, že dělám maximum, co můžu a dokážu. Všechno neovlivním. A i dnešní hosté konference vlastně tento můj přístup potvrdili. Do velké míry je to úleva.



Žádné komentáře:

Okomentovat